DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Okrašlovací  spolek  Tvrdonice

O spolku
Kniha "Ztracená tvář Podluží" stále v prodeji v Tvrdonicích na poště a v knihovně.

HISTORIE OKRAŠLOVACÍHO SPOLKU VE TVRDONICÍCH

Počátek tradice okrašlovacích spolků spadá do druhé poloviny 19. století, kdy nastalá politická situace v Rakousku-Uhersku umožnila sdružování lidí do různých spolků s rozmanitým zaměřením. První okrašlovací spolek na našem území vznikl v roce 1861 v Kutné Hoře. Krátce nato byly zakládány další, a to převážně na malých městech. V druhé polovině 19. století jim šlo zejména o udržování čistého prostředí malých měst a jejich vylepšení ozeleněním. Šíření návodů a praktických ukázek pro vytvoření krásnějšího prostředí se stalo obsahovou náplní okrašlovacích spolků. Okrašlovat znamenalo uspořádat něco tak, aby to vzbuzovalo pocit libosti.
Ve Tvrdonicích byl okrašlovací spolek založen v roce 1938 z popudu obecního starosty Jana Studenky, který se tímto způsobem rozhodl uctít dvacetileté výročí vzniku Československé republiky. Založením spolku byla pověřena místní osvětová komise. Do spolku byly začleněny všechny úřady a korporace s působností v obci, z nichž lze jmenovat legionáře, dobrovolné hasiče, politické strany, farní úřad, lesní úřad atd. Na ustavující schůzi 23. února 1938 byl zvolený výbor, do jehož čela byl jmenován železniční zřízenec Josef Straka jako předseda a řídící učitel František Všetička jako jednatel. Oba dva své funkce nepřetržitě vykonávali až do zániku spolku v roce 1951. Spolek byl zaregistrován Zemským úřadem v Brně dne 24. května 1938 pod názvem "Spolek pro okrašlování a ochranu obce Tvrdonice a okolí", jehož zkrácený a běžně používaný název byl "Okrašlovací spolek ve Tvrdonicích". Např. v roce 1942 čítal celkem 35 členů. Zásluhou spolku byl založen park na rynku místo bývalého kostela, vysázeny ovocné a okrasné stromy (např. na rynku před domy, podél ulice Kostická atd.), zbudování parku v okolí nového kostela, uspořádány vzdělávací přednášky z oblasti zahradnictví a inicioval úpravu lokality zvané Trávníky v národopisný areál, sportovní hřiště ... Činnost spolku byla pod vlivem politických událostí na své valné hromadě dne 19. dubna 1951 ukončena s uvedením oficiálního odůvodnění "pro nezájem členstva".
V 90. letech 20. století se opět začal obnovovat spolkový život a v souvislosti s tím se opět zakládaly i okrašlovací spolky. Úzká skupina místních občanů příležitostně pořádala různé výstavy (např. výstava betlémů, představení Vánoc na Podluží atd.) a akce (např. charitativní výstava malíře Holáska). V roce 2010 navrhl JUDr. Ladislav Kovačka obnovit ve Tvrdonicích okrašlovací spolek. K úmyslu se přidalo ještě několik nadšenců. A 6. dubna 2010 bylo vydáno rozhodnutí ministerstvem vnitra o registraci nově založeného Okrašlovacího spolku Tvrdonice, jehož prvním předsedou byl JUDr. Kovačka (který byl také autorem prvních stanov). V roce 2012 rezignoval JUDr. Kovačka a funkce se ujal Ludvík Nešpor, který vedl spolek až do roku 2014, kdy byl vystřídán Ing. Leošem Doskočilem, Ph.D. V roce 2015 byli jmenováni čestnými členy spolku František Studenka a JUDr. Ladislav Kovačka. Na konci roku 2016 došlo ke schválení nových stanov, jejichž autorem je současný předseda. Spolek zaměřuje svou pozornost na uchování a propagaci odkazu předků, vzhled obce a její zeleně, vydavatelskou a vzdělávací aktivitu. Finanční prostředky pro svou činnost zajišťuje jak z veřejných zdrojů, tak i od soukromých dárců.